Hrvatska je zemlja u kojoj se tradicionalno preferira ulaganje u nekretnine, dok ulaganja u dionice, obveznice, zlato i kriptovalute još uvijek nemaju značajnu prisutnost u investicijskim portfeljima šire mase naših građana.
Unatoč globalnim trendovima i sve većoj dostupnosti financijskih instrumenata, kod nas postoji ukorijenjena kultura ulaganja u nekretnine. Naime, Hrvatska ima jedan od najviših postotaka vlasništva nad nekretninama u EU, ali i u svijetu, a postotak građana koji žive u vlastitoj nekretnine veći je od 90 posto.
U trenutnom ekonomskom okruženju, s inflacijom koja nastavlja nagrizati kupovnu moć, a kamatne stope rastu, sve više građana razmišlja o sigurnim načinima ulaganja svog novca. Dok su globalna tržišta kapitala i kriptovaluta nestabilna, nekretnine u Hrvatskoj nastavljaju zadržavati svoju privlačnost kao najkonzervativniji i najsigurniji oblik ulaganja.
Razlozi za manjak ulaganja u druge instrumente
Mnogi naši građani uglavnom nisu dovoljno upoznati s osnovama ulaganja na tržištu kapitala, a strah od rizika često nadvladava potencijalne koristi. Ulaganje u dionice nosi volatilnost i nepredvidivost, što kod brojnih građana izaziva nepovjerenje.
Obveznice su, s druge strane, relativno sigurne, ali nude niže povrate u usporedbi s nekretninama, što ipak ne potiče ljude da ih vide kao privlačnu opciju za dugoročna ulaganja. Zlato, iako se tradicionalno smatra sigurnim utočištem u vremenima inflacije i nesigurnosti, zbog svoje trenutne visoke cijene nije dostupno prosječnom ulagaču.
Kriptovalute poput bitcoina su relativno nov financijski instrument. Bitcoin može u jednom danu izgubiti ili dobiti značajan postotak svoje vrijednosti, što ga za širu populaciju čini previše rizičnim. U zemljama s višom razinom financijske pismenosti, ovakva ulaganja postaju sve popularnija, dok je u Hrvatskoj interes još uvijek marginalan.
„Nemamo razvijenu kulturu ulaganja u dionice, obveznice, bitcoin ili zlato, koje je trenutno na povijesno visokim razinama. Nekretnine su se kroz cijelo ovo vrijeme pokazale kao najkonzervativniji i najsigurniji oblik ulaganja.“- rekao je Goran Pikunić, direktor tvrtke za posredovanje u prometu nekretnina Libertas Homes.
Nekretnine kao najsigurniji oblik ulaganja
„Ekonomski analitičari imaju dijametralno suprotna mišljenja o tržištu – mnogi su već godinama najavljivali pad vrijednosti nekretnina, ali cijene ne padaju.“- rekao je Goran Pikunić, te dodao kako ljudi i dalje ulažu svoj višak novca u nekretnine.
Unatoč ranijim procjenama o mogućem padu cijena, većina ulagača i dalje vidi nekretnine kao najsigurniji oblik zaštite kapitala. Mnogi su svjesni činjenice da, čak i ako dođe do kratkoročnih oscilacija, dugoročno nekretnine imaju tendenciju zadržavanja i rasta vrijednosti, posebno u zemlji s ograničenim resursima.
Nekretnine su se u Hrvatskoj pokazale kao dugoročno najstabilniji oblik ulaganja. Čak i kada su tržišni uvjeti nagovještavali drugačije, one su ostale stabilne, što dodatno jača percepciju sigurnosti među ulagačima. Brojni analitičari i ranije su prognozirali pad njihovih cijena, naročito s dolaskom pandemije COVID-19 (koji je na tren zamrznuo tržište), no one su ipak nastavile rasti.
Hrvatska je malo tržište s ograničenom ponudom kvalitetnih nekretnina, što također igra značajnu ulogu u održavanju visokih cijena. Podaci agencije za nekretnine Libertas Homes pokazuju kako potražnja, osobito za stanovima u urbanim sredinama poput Zagreba ili Dubrovnika, i dalje nadmašuje ponudu, što dodatno podupire cijene.
Ograničen broj zemljišta za gradnju, spora birokracija i strogi građevinski propisi samo dodatno usporavaju povećanje ponude, što stvara kontinuirani pritisak na rast cijena.
Iako nešto sporijim tempom nego prijašnjih godina, cijene nekretnina su, prema riječima Gorana Pikunića, u posljednjih godinu dana nastavile rasti:
„U Zagrebu su cijene novogradnje i dalje u porastu, a kvaliteta izvedbe i energetska učinkovitost dodatno povećavaju vrijednost. Kod starijih stanova situacija je nešto raznovrsnija – oni na dobrim lokacijama drže visoke cijene, dok se kod slabije povezanih lokacija bilježi stabilizacija cijena ili čak blagi pad. U Dubrovniku cijene su tradicionalno visoke i ne pokazuju značajan pad, posebno u segmentu luksuznih nekretnina. Potražnja i dalje nadmašuje ponudu, što znači da investicijski potencijal ostaje jak.“
Inflacija i ulaganje u nekretnine
U razdoblju visoke inflacije, kupnja nekretnina često se percipira kao najbolja zaštita od pada vrijednosti novca. Dok inflacija nagriza kupovnu moć, nekretnine zadržavaju ili čak i povećavaju svoju vrijednost, osobito u tržištima poput domaćeg, gdje ponuda ne prati potražnju.
Goran Pikunić kaže kako smo malo tržište s ograničenom ponudom, što nas čini specifičnima, te dodaje: „S obzirom na to da inflacija i dalje visoko utječe na gospodarstvo, kupnja nekretnine trenutno se čini kao najbolje rješenje.”
Kupnja nekretnine nije samo financijsko, već i emocionalno i kulturno ulaganje
Hrvatsko tržište nekretnina, unatoč svim prognozama i predviđanjima o padu cijena, nastavlja rasti. Zbog povijesnog nasljeđa, nedostatka financijske pismenosti i percepcije sigurnosti, ulaganje u nekretnine ostaje prvi izbor građana. Dok su dionice, obveznice, bitcoin i zlato često volatilni i podložni brzim promjenama, nekretnine nude stabilnost, što je u doba visoke inflacije osobito važno. Za većinu ulagača, kupnja nekretnine nije samo financijsko, već i emocionalno i kulturno ulaganje, što čini ovaj oblik štednje toliko ukorijenjenim u našem društvu.
Moglo bi vas zanimati i ovo: Isplati li se ulagati u nekretnine?